Czy lokaty są opłacalne?
Nadwyżkę finansową można po prostu trzymać na koncie albo gdzieś zainwestować, dzięki czemu posiadany kapitał uda się pomnożyć. Inwestycje nie dają jednak stuprocentowej gwarancji powodzenia, jeśli więc ktoś szuka bezpiecznego sposobu na zarobek, dobrym rozwiązaniem będą lokaty bankowe.
Jak działają lokaty?
Lokata to popularny instrument inwestycyjny. Nie gwarantuje oszałamiających zysków, ale za to jest bezpieczna i ryzyko utraty wszystkich pieniędzy zdeponowanych na lokacie jest bardzo niskie. Założenie lokaty jest możliwe w prawie każdym banku, choć oczywiście oferty różnią się między sobą.
Pieniądze umieszczone na lokacie są wykorzystywane przez bank – służą one między innymi do wypłaty kredytów. W zamian za to użyczenie gotówki bank zapewnia właścicielowi zysk w określonej wysokości, wypłacany po zamknięciu lokaty albo w terminach zapisanych w umowie. Depozyty bankowe, w tym również te oferowane przez Bank Spółdzielczy w Raszynie, są objęte gwarancjami BFG – oznacza to, że jeśli bank obsługujący lokaty i rachunki oszczędnościowe jest zagrożony upadłością, BFG wypłaca klientom ich pieniądze.
Ile można zarobić na lokacie?
Oprocentowanie lokat różni się w zależności od oferty banku, rodzaju depozytu, czasu trwania umowy, wysokości wpłaconej kwoty. Średnio jest to około od 1 do 5 procent, co pozwala posiadane pieniądze choć częściowo uchronić przed stratami spowodowanymi inflacją. Lokatę można wygodnie założyć przez internet, wystarczy zalogować się do bankowości online i złożyć stosowną dyspozycję.
Co ważne, pieniądze włożone na lokatę zostają okresowo zamrożone – wyjęcie ich przed czasem będzie skutkować dodatkowymi opłatami na rzecz banku. Alternatywą dla lokaty może więc być rachunek oszczędnościowy, na którym pieniądze również zarabiają, ale właściciel ma pełną swobodę w dysponowaniu nagromadzonymi środkami.
Jak wybrać lokatę dla siebie?
Najpopularniejsze są lokaty krótko terminowe, na trzy albo sześć miesięcy, czasami tylko na miesiąc. Po tym czasie lokatę można przedłużyć, powiększając wysokość depozytu o zarobione przez ten czas pieniądze. Warto zwrócić uwagę nie tylko na samą wysokość oprocentowania, ale i na dodatkowe warunki, jak np. koszt wypłaty środków z konta oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek.