Oprocentowanie stałe czy zmienne?
To jeden z głównych dylematów kredytobiorców, bo obie opcje mają swoje plusy, lecz bardzo ciężko jest ocenić z góry, który wybór da realne korzyści. Oprocentowanie stałe to wariant bezpieczny, bo przez cały okres spłaty kredytu wiadomo jaki będzie koszt zadłużenia, podczas gdy oprocentowanie zmienne może w przyszłych latach znacząco skoczyć do góry, co podniesie ratę nawet o kilkadziesiąt procent. Z drugiej strony, zmienne oprocentowanie może się mocno obniżyć, dzięki czemu da się sporo oszczędzić na ogólnym koszcie zadłużenia.
Przy wariancie z oprocentowaniem zmiennym warto zabezpieczyć się na trudniejsze czasy i mieć oszczędności na pokrycie drastycznie rosnących rat, tak by mimo podwyżki dało się spłatać zobowiązanie w terminie, bez odsetek karnych.
Raty równe czy malejące?
W racie równej wartość kapitału oraz odsetek jest zmienna – to znaczy, że na początku spłaca się głównie odsetki. Taki kredyt jest droższy, bo wolniej spłaca się kapitał, ale za to dzięki niskim ratom na początku okresu spłaty poprawia się zdolność kredytowa klienta. Rata malejąca sprawia, że kredyt wychodzi taniej, bo część kapitałowa jest ciągle taka sama, za to zmniejszają się odsetki. Ta opcja wymaga jednak dobrej zdolności kredytowej i jest korzystna dla osób, które mają w planach wcześniejszą spłatę zadłużenia.
Ubezpieczenie kredytu
Kredyty mieszkaniowe najczęściej muszą być ubezpieczone, a z tego obowiązku zwalniane są tylko osoby wnoszące wysoki wkład własny, powyżej 20 procent. Ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane we wszystkich bankach, opcjonalnie można jeszcze wykupić ubezpieczenie na życie.
Kredyt na 100 procent wartości
Praktycznie każdy kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością wpłaty wkładu własnego. Bank Spółdzielczy Raszyn może jednak udzielić kredytu hipotecznego do 100 procent wydatków, i to na okres do 25 lat. Oprocentowanie może być zmienne albo okresowo-stałe, a część kredytu jest spłacana w ramach portfelowej linii gwarancyjnej Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.