Logo Banku Spółdzielczego w Raszynie

Kredyt 300 tys. zł. Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Kredyt 300 tys. zł. Jak znaleźć najlepszą ofertę? 

Kredyty na wysokie kwoty najczęściej zaciąga się po to, żeby kupić mieszkanie, zbudować dom albo przeprowadzić generalny remont. Kredyt na 300 tysięcy zł najczęściej jest kredytem hipotecznym, co oznacza, że klient musi zadeklarować na co pożycza pieniądze i wolno mu je wydać wyłącznie na ten cel. 

Gotówkowy czy hipoteczny? 

Klienci nie zawsze chcą podawać cel kredytu, przy zakupie mieszkania oznacza to bowiem, że już w momencie składania wniosku trzeba mieć wybraną nieruchomość. Przy budowie domu jest podobnie – banki na ogół wymagają, aby klient miał kupioną bądź zarezerwowaną działkę budowlaną, oraz gotowy plan inwestycji wraz z kosztorysem. Kredyt gotówkowy może być co prawda droższy, za to daje klientowi dużo więcej swobody. 

W przypadku kredytu na kwotę 300 tysięcy złotych kredytu gotówkowego nie da się jednak zaciągnąć – prawo mówi, że przy takiej sumie musi to być kredyt celowy. W wybranych firmach pożyczkowych jest możliwość zadłużenia się na taką kwotę bez wskazywania celu, ale nie poleca się takiego rozwiązania ze względu na bardzo wysokie koszty obsługi. 

Warto mieć wysoki wkład własny 

Większość banków, w tym również BS w Raszynie, wymaga aby klient wniósł  20-procentowy wkład własny. Wkład może być oczywiście jeszcze wyższy, co zazwyczaj skutkuje lepszymi warunkami umowy i ostatecznie niższą ceną zaciąganego kredytu. Przy kwocie 300 tysięcy zł jest to więc co najmniej 60 tys. zł, ale są oferty, które pozwalają zrekompensować brakujący wkład innym zabezpieczeniem – może to być np. ustanowienie hipoteki na innej nieruchomości albo zastaw na papierach wartościowych. Decydując się na taki kredyt należy sprawdzić koszt ustanowienia zabezpieczenia. 

Tańszy nie zawsze jest lepszy 

Klientom zależy, aby kredyt na 300 tysięcy był jak najtańszy, i jest to bardzo istotne kryterium, ale cena to nie wszystko. Spłata kredytu ma jasno określony harmonogram, którego trzeba się trzymać, bo nawet jeden dzień spóźnienia oznacza odsetki karne. Przy ratach malejących warto mieć na uwadze, że oszczędza się na koszcie całkowitym, ale może być problem z ich spłatą na początku, kiedy raty są bardzo wysokie. Dobrym wyborem będzie oferta, w ramach której klient sam może wybrać dzień spłaty raty, dostępna jest opcja wcześniejszej spłaty kredytu oraz bank daje długą karencję – w Banku Spółdzielczym Raszyn może to być nawet 12 miesięcy.